Városlista
2025. április 21, hétfő - Konrád

Hírek

2025. Február 28. 08:06, péntek | Külföld
Forrás: MTI

Vlagyimir Putyin: reményt keltenek az első orosz-amerikai tárgyalások

Vlagyimir Putyin: reményt keltenek az első orosz-amerikai tárgyalások

Reménykeltőnek nevezte a Moszkva és az új amerikai kormányzat közötti első kapcsolatfelvételeket Vlagyimir Putyin orosz elnök a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) igazgatótanácsának csütörtöki moszkvai kibővített ülésén.

Putyin szerint kölcsönös a szándék a problémák megoldására. Méltatta, hogy az amerikai partnerek pragmatizmusról és a sztereotípiák elhagyásának szándékáról tesznek tanúbizonyságot. Megjegyezte, hogy ugyanakkor a nyugati elitek továbbra is megpróbálják megzavarni a Moszkva és Washington között megkezdett párbeszédet.

"Mindannyian látjuk, milyen gyorsan változik a világ, a világ helyzete. Ezzel kapcsolatban megjegyzem, hogy az új amerikai adminisztrációval való első kapcsolatok bizonyos reményeket ébresztenek. A túloldalon is van egy készség az államközi kapcsolatok helyreállítására, a világ szerkezetében felhalmozódott kolosszális mennyiségű rendszerszintű, stratégiai probléma fokozatos megoldására. Épp ezek a problémák voltak azok, amelyek a maga idejében az ukrán és a többi regionális válságot kiváltották " - mondta.

"Megértjük, hogy nem mindenki elégedett az orosz-amerikai kapcsolatok újrafelvételével. Egyes nyugati elitek továbbra is eltökéltek abban, hogy fenntartsák az instabilitást a világban, és ezek az erők megpróbálják majd megzavarni vagy veszélyeztetni a megkezdett párbeszédet" - hangsúlyozta az orosz elnök.
Sürgette, hogy a diplomácia és a különleges szolgálatok akadályozzák meg az ilyen kísérleteket.

Putyin síkraszállt az európai biztonság oszthatatlan rendszerének megteremtése mellett, "amely valóban biztosítja az egyensúlyt és az érdekek kölcsönös figyelembevételét".

"Egyesek biztonságát nem lehet mások biztonságának rovására vagy kárára biztosítani, és semmiképpen sem a mi kárunkra, Oroszország kárára" - fogalmazott.

"A nemzetközi viszonyok mai dinamikus változásai nagymértékben a fegyveres erőink, hőseink bátorságának és állhatatosságának köszönhetők. Ők azok, akik bátorságukkal, győzelmeikkel megteremtették a feltételeket a komoly párbeszéd megkezdéséhez, a párbeszédhez az ukrán és más válságok alapvető megoldásáról" - mondta Putyin.
Kitért arra, hogy az elmúlt év során megnőtt a terrorista jellegű bűncselekmények száma Oroszországban, és ezeknek csaknem felét az ukrán szakszolgálatok szervezték.

"Különös figyelmet kell fordítani a megelőző intézkedésekre, a katonai és ipari létesítmények, az életfenntartó rendszerek, a közintézmények, valamint az energetikai és közlekedési infrastruktúra terrorellenes biztonságának javítására" - hangoztatta.

Megjegyezte, hogy a "különleges hadművelet" során megnőtt a külföldi hírszerző szolgálatok tevékenysége és technikai felszereltségük szintje. Sürgette az állami és katonai közigazgatással, a legújabb fegyverek és a fejlett technológiák létrehozásával kapcsolatos katonai és stratégiai jellegű információk kémelhárítási védelmének megerősítését.

Amerikai és orosz magas szintű delegáció 2022 februárja, vagyis az ukrajnai háború kezdete óta idén február 18-án Rijádban találkozott először. Ott a kétoldalú kapcsolatok kiépítésének és az ukrajnai konfliktus rendezésének kilátásairól tárgyaltak. A megbeszéléseken elért főbb megállapodások között szerepel a nagykövetségek normális működésének helyreállítása. A két ország küldöttsége erről a kérdésről csütörtökön Isztambulban tárgyalt egymással.

Fotó:MTI/EPA/Szputnyik/Orosz elnöki sajtószolgálat/Alekszandr Kazakov

Címkék: háború, putyin

Ezek érdekelhetnek még

2025. Április 21. 10:50, hétfő | Külföld

Húsvét hétfőn reggel elhunyt Ferenc pápa

A római katolikus egyház első latin-amerikai vezetője 88 éves korában hunyt el. A pápa halálhírét Kevin Farrell bíboros jelentette be a Vatikán televíziós csatornáján.

2025. Április 21. 08:52, hétfő | Külföld

Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen

Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen tiltakozva szombaton.

2025. Április 20. 09:11, vasárnap | Külföld

Ferenc pápa a szombat esti virrasztás előtt megjelent a Szent Péter-bazilikában

Ferenc pápa kerekesszékben ülve megjelent a Szent Péter-bazilikában, és a főoltárnál imádkozott a nagyszombat esti virrasztás szertartása előtt.

2025. Április 19. 08:32, szombat | Külföld

Trump arról beszélt, hogy fel is hagyhat USA az ukrajnai béketörekvéseivel

Trump: az Egyesült Államok felhagyhat az ukrajnai béketörekvéssel, ám jelenleg lát \"lelkesedést\" a háború lezárására