Hírek
2011. Szeptember 29. 14:41, csütörtök |
Belföld
Forrás: OrientPress
'Okos ablak' segítheti az energiamegtakarítást

Dél-koreai tudósok fejlesztették ki azt az új 'okos ablakot', amely képes nyári módból téli módba váltani, elősegítve ezzel az energiamegtakarítást.
Melegben ugyanis besötétedik, így kizárja a napsugarakat, hidegben viszont átlátszóvá válik, és megpróbálja összegyűjteni a Napból érkező hőt.
Hasonló ablakokat már korábban is létrehoztak a szakemberek, az új találmány azonban annyiban különbözik ezektől, hogy képes az azonnali váltásra a két üzemmód között, míg a régieknek hosszú időre volt szükségük a téli és nyári mód közötti átváltásra - írja az ACS Nano.
A technológia lényege, hogy az ablakban található két üveglap között nemcsak levegő, hanem töltéssel rendelkező részecskék, vagyis ionok is találhatóak. Ezeket a részecskéket elektromos árammal kell stimulálni, amennyiben üzemmódot akarunk váltani - így sötétednek be vagy világosodnak ki igény szerint, másodpercek alatt.
Az ablakok további előnye, hogy nem tartalmaznak az egészségre káros anyagokat - szemben a többi ugyanilyen nyílászáróval, amelyek veszélyesek lehetnek az egészségre. Ráadásul ezek kémiailag instabilak is, és bonyolult működési elvük miatt előállításuk és működtetésük is drágább.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2025. Október 02. 07:06, csütörtök | Belföld
Hidvéghi Balázs: ma kezdődik a nemzeti konzultáció kérdőíveinek postázása
Ma kezdődik a nemzeti konzultáció kérdőíveinek postázása Budapesten, november elejére, közepére, országszerte mindenki megkapja őket - mondta Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára szerdán.
2025. Október 02. 07:05, csütörtök | Belföld
Orbán Viktor: Ukrajna felvétele ügyében nem lehet megkerülni Magyarországot
Magyarország megkerülésével, jogi trükközéssel nem lehet megnyitni Ukrajna európai uniós csatlakozási folyamatát
2025. Október 01. 07:46, szerda | Belföld
Szijjártó Péter: a világ második legnagyobb LEGO-gyára jött létre Nyíregyházán
54 milliárd forintos beruházással a világ második legnagyobb LEGO-gyára jött létre mostanra Nyíregyházán, s ez a vállalat egyetlen olyan üzeme Európában, amelyben a termelés minden folyamata jelen van
2025. Október 01. 07:45, szerda | Belföld
Kövér László: Magyarország testvéri népként tekint a törökökre
Magyarország testvéri népként tekint a törökökre - hangsúlyozta Kövér László, az Országgyűlés elnöke a Maarif Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium megnyitó ünnepségén kedden Budapesten.