Hírek
2012. Január 29. 08:04, vasárnap |
Belföld
Forrás: mno.hu/MTI
Milliók életét hosszabbíthatják meg?

Amerikai és kínai páciensekkel végzett klinikai próbák azt mutatják, hogy egy új, génalapú teszt pontosabban jósolja meg a tüdőrákos betegek túlélését, mint a korábbi módszerek.
Számoltak be róla a vizsgálatokat lefolytató kutatók.
A The Lancet című brit orvosi folyóirat legutóbbi számában közzétett tanulmány a pontosabb diagnózisban és a leghatékonyabb kezelés kiválasztásában segítheti az orvosokat. A tüdőrák világszerte az első a rákos halálozások listáján, évente mintegy 1,4 millió emberéletet követel, többet, mint a mell-, a vastagbél- és a prosztatarák együttesen. A kísérleti teszt tizennégy gén aktivitását méri a daganatos szövetben, különösen hatékony a dohányzással összefüggésbe hozható nem pikkelyes, nem kissejtes tumorok értékelésében.
„Megvan a lehetősége, hogy évente több százezer embernek segítsen tovább élni” – hangsúlyozta David Jablons, a tanulmány vezetője, a San Franciscó-i Kalifornia Egyetem professzora. Miután eltávolították a rákos szövetet a tüdőből, az elvégzett genetikai teszt eredménye alapján választhatják ki, hogy milyen kezelés a leghatékonyabb az adott daganatos betegnél, így a terápiát tulajdonképpen személyre szabhatják.
Az egyetemen megtervezett módszert a szintén kaliforniai székhelyű Pinpoint Genomics elnevezésű cég fejlesztette ki. Első lépésben 361 amerikai páciens vizsgálata alapján kidolgoztak egy algoritmust a túlélést jelző értékek megadására. Második lépésként ezt az algoritmust alkalmazták további 433 páciens túlélésének becslésére, akik állapotát aztán öt éven át nyomon követték.
A kutatók megállapították, hogy a módszer pontosan azonosította, melyik páciens tartozik a magas, a közepes, illetve az alacsony kockázatú csoportba. Egy második, hasonló klinikai próba, amelyet Kínában folytattak le, megerősítette az amerikai tanulmány eredményeit.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Október 02. 07:06, csütörtök | Belföld
Hidvéghi Balázs: ma kezdődik a nemzeti konzultáció kérdőíveinek postázása
Ma kezdődik a nemzeti konzultáció kérdőíveinek postázása Budapesten, november elejére, közepére, országszerte mindenki megkapja őket - mondta Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára szerdán.
2025. Október 02. 07:05, csütörtök | Belföld
Orbán Viktor: Ukrajna felvétele ügyében nem lehet megkerülni Magyarországot
Magyarország megkerülésével, jogi trükközéssel nem lehet megnyitni Ukrajna európai uniós csatlakozási folyamatát
2025. Október 01. 07:46, szerda | Belföld
Szijjártó Péter: a világ második legnagyobb LEGO-gyára jött létre Nyíregyházán
54 milliárd forintos beruházással a világ második legnagyobb LEGO-gyára jött létre mostanra Nyíregyházán, s ez a vállalat egyetlen olyan üzeme Európában, amelyben a termelés minden folyamata jelen van
2025. Október 01. 07:45, szerda | Belföld
Kövér László: Magyarország testvéri népként tekint a törökökre
Magyarország testvéri népként tekint a törökökre - hangsúlyozta Kövér László, az Országgyűlés elnöke a Maarif Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium megnyitó ünnepségén kedden Budapesten.