Városlista
2024. május 16, csütörtök - Botond, Mózes

Hírek

2017. Április 05. 05:00, szerda | Külföld
Forrás: mti

A szénszennyezettség növekedésével csökken a babák születési súlya

A szénszennyezettség növekedésével csökken a babák születési súlya

Több mint öt százalékkal csökkent a babák születési súlya az amerikai Tennessee folyó völgyében, ahol szénerőművekre váltottak az 1979-es pennsylvaniai nukleáris baleset után - állapította meg egy amerikai tanulmány.

A kutatás azt vizsgálta, milyen hatása volt a Pennsylvaniában lévő Three Mile Island-i atomerőmű-balesetnek. A katasztrófa után leállították az érintett erőműveket és energiájukat a Tennessee folyó völgyében kiépített szénerőművekkel pótolták.

Az energiaforrás váltása után 5,4 százalékkal csökkent az újszülöttek súlya azokban a megyékben, amelyekben a legmagasabb volt az erőművek által kibocsátott szénrészecskék mennyisége a levegőben - állapította meg a kutatás.

Korábbi tanulmányokból kiderült, hogy ha a születési súly több mint öt százalékkal alacsonyabb az ideálisnál, az betegségeket, növekedési rendellenességet és idegrendszeri problémát, alacsony intelligenciahányadost is okozhat a későbbiekben - írja a PhysOrg tudományos hírportál.

"Az átlagos születési súly hozzávetőlegesen 134 grammal csökkent. A leginkább szennyezett területeken a csecsemők egészsége romlott" - mondta el Edson Severnini, a pittsburghi Carnegie Mellon Egyetem kutatója.

A Nature Energy című tudományos lapban megjelent kutatás a szénenergia és az atomenergia használatának kockázatait ütköztető vita része, melyet a 2011-es fukusimai japán atomkatasztrófa indított el. A baleset hatására számos ország másította meg atomenergia-termelésre vonatkozó korábbi terveit és energiaigényeit főként fosszilis forrásokból, többek közt szénből kezdte fedezni.

Az atomenergia támogatói, miközben elismerik a balesetek okozta veszélyeket, azzal érvelnek, hogy ez a technológia jóval biztonságosabb és kevésbé veszélyezteti az egészséget, mint a szénerőművek, miközben az azok által kibocsátott részecskék légzési problémákat okoznak és növelik a klímaváltozásban szerepet játszó üvegházhatású gázok mennyiségét.

A kutatók becslései szerint csak Kínában és Indiában évente több mint 200 ezren halnak meg a szénszennyezettség miatt.

A szénenergia támogatói szerint a légszennyezés ellen bevethető technológia jóval fejlettebb, mint négy évtizeddel ezelőtt, véleményük szerint a jövő az úgynevezett "tiszta széné", melynek jóval alacsonyabbak a gazdasági és egészségügyi kockázatai.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 16. 07:59, csütörtök | Külföld

Megműtötték a szlovák miniszterelnököt, túl van az életveszélyen

A szlovák miniszterelnök már túl van az életmentő műtéten, jelenleg stabil állapotban van.

2024. Május 16. 07:54, csütörtök | Külföld

Már június végén megtartják az első nyilvános vitát Donald Trump és Joe Biden között

Már június végén megtartják az amerikai elnökjelöltek első nyilvános televíziós vitáját Joe Biden és Donald Trump között, majd szeptember elején második alkalommal is szembenézhet egymással a demokrata és a republikánus jelölt.

2024. Május 15. 18:21, szerda | Külföld

Merénylet: Életveszélyes állapotban szállították kórházba a megsebesített szlovák kormányfőt

Életveszélyes állapotban, helikopterrel szállították a besztercebányai kórházba Robert Fico szlovák miniszterelnököt, akit szerdán Nyitrabányán (Handlova) a kormány kihelyezett ülése után lőttek meg

2024. Május 15. 07:52, szerda | Külföld

Giorgia Meloni: nem egyedül Magyarország mond nemet a migránsok szétosztására

Magyarország nem az egyetlen európai uniós tagállam, amely nemet mond a migránsok szétosztására, magukat sokkal európaibbnak valló nemzetek is ugyanezt teszik